Rozhovor: Talentovaný a cenami ověšený kameraman Ofentse Mwase

Ofentse Mwase je kameraman žijící v Johannesburgu (JAR). Jeho vášeň k filmu ho zavedla až ke studiu na jihoafrické AFDA univerzitě (kterou mimochodem studuje i Miklas Manneke, se kterým jste si mohli přečíst rozhovor nedávno, odkaz ZDE), kterou v roce 2011 dokončil s vyznamenáním. Za svůj krátký film Igolide obdržel v roce 2010 cenu “AFDA Best Cinematographer”, za reklamní šot Thato natočený pro jihoafrickou síť kin Sterkinekor v roce 2011-vyhrál prestižní cenu Silver Loerie v kategorii “Student Commercials”. Mezi jeho další počiny patří i řada hudebních videí a v neposlední řadě je i jedním z nejkreativnějších jihoafrických iPhone fotografů. Seznamte se s @unclescrooch!

Odkud pocházíš? Mohl by ses nám trochu představit?

Od konce roku 2007 bydlím v Johannesburgu v Jižní Africe, ale pocházím ze Severozápadní provincie Jižní Afriky, z města Rustenburg.

Co pro tebe iPhone fotografie znamená?

Můj způsob sebevyjádření. To, že vyfotím lidi a věci, které vídám každý den kolem sebe. Považuji to za umění. Vyrazím ven a snažím se vidět záběry, které pak upravuji tak, aby vyjadřovaly to, co chci. Hodně to pro mě znamená a zároveň je to velmi zábavné. Navíc mi to pomohlo poznat nové lidi z celého světa.

Co je na tvém městě tak výjimečného, že tě to přinutí vzít iPhone a vyrazit do ulic?

No, rád se poflakuju s iPhonem po Joburgu (=Johannesburg), protože tu najdu jak přírodu, tak i architekturu. Strašně rád obojí kombinuji. Myslím, že je to vidět i na mém Instagram profilu. Johannesburg je pro mě jedinečný, protože zde můžu fotografovat obě témata, která definují můj styl.

Kdo tě inspiruje? Máš nějaké vzory, oblíbené iPhone fotografy?

Určitě @newteam , ten byl vždy mou největší inspirací. Líbí se mi, jak kombinuje témata, jaké používá barevné odstíny k vytváření svých legendárních fotek.

Jaké aplikace momentálně nejvíc používáš? Máš i nějaká příslušenství?

Mé oblíbené jsou nyní Snapseed a VSCOcam. Z příslušenství občas používám Olloclip a neustále s sebou nosím stativ Gorillapod.

Jak by si zhodnotil základní iPhone kameru?

Jediný problém je, že s ní nejde zoomovat tak, aby fotka dosahovala kvality, kterou potřebuji. Takže zoom používám výjimečně a fotografie zásadně neořezávám. Mám rád kvalitu a lesklý vzhled ve fotkách. Vyhýbám se rozpixelování a šumu jak nejvíc můžu.

Měl jsi už výstavu fotografií?

Zúčastnil jsem se iArtJoburg photo exhibition, která se konala v Johannesburgu. Stejně tak i výstav #iPhoneographySA a ještě předtím jsem měl publikované fotky od lidí z @igers. Do dnešního dne jsem byl čtyřikrát zmíněn na hlavním @Instagram účtu a v jeho velmi populárním WHP (Weekend Hashtag Project). Potom jsem byl zmíněn v různých magazínech, které se zabývají Instagram komunitou a Instagramem v Jižní Africe.

Na tvém webu jsem se o tobě dočetla, že jsi kameraman. Kterými tématy se nejčastěji zabýváš?

Většinou drama a hudební videa, to jsou moje nejoblíbenější žánry. Rozvíjí mé vypravěčské schopnosti. Stejně tak i uměleckou formu v kinematografii, což je skvělé.

Co považuješ za svůj největší úspěch v kinematografii?

Výhra The Best Cinematographer ve třetím ročníku studií na filmové škole AFDA. To byl pro mě velký úspěch, protože jsem se tehdy stal prvním černošským vítězem této ceny na škole.

Nevadilo by ti se s námi podělit o proces upravování jedné z tvých fotek?

Tuhle fotku jsem vyfotil nativní iPhone kamerou. A potom upravil ve Snapseedu tak, že jsem jenom přidal trochu detailu a ostrosti. Potom jsem ve VSCOcam použil “fade effect”, to je vše. Nic moc hektického, většinou se snažím o zachování přirozenosti. Trochu přidám detailu a občas barvu.

Pokud vás podrobněji zajímá autorova filmová tvorba, navštivte jeho Vimeo profil ZDE.