Streetmate app – rozporuplný návrat

V App Store se dnes objevila po dlouhé pauze nově upravená verze aplikace Streetmate, o níž jsem se už kdysi zmiňoval ZDE jako o velmi povedené app pro černobílou fotografii. Zatímco její první generace nebyla i přes své chyby na začátku špatná, z aktuálního návratu aplikace mám smíšené pocity. Tak především, Streetmate už není pouze a výhradně aplikací pro fotografování života na ulici či momentek. Stala se z ní spíše do sebe „uzavřená“ app s prvky menší sociální sítě, která má lákat a sdružovat iPhone fotografy s jedním společným zájmem – fotografování a sdílení jednotlivých snímků i celých příběhů. Ideálně v černobílém provedení, ačkoliv dopřát si můžete i barvu.  Autorsky je to sázka  na minimalismus. Žádné filtry, ani možnost editace. Vše v režimu: Vezmi, vyfoť a sdílej. Ideálně nejen jeden či dva snímky, ale klidně celou fotostory. Sám tvůrce aplikace vysvětluje osekané funkce tím, že jeho hlavním cílem bylo, aby se fotografové mohli soustředit především na dobré záběry a nesnažili se později spoléhat na editaci. Budiž, myšlenka vcelku sympatická, ale…Dva základní černobílé  „filmy“ na focení (další se dokupují), které máte po bezplatném stažení app ZDARMA k dispozici, nejsou obrazově špatné. Potíž je ale v tom, že z nich v tuto chvíli nedostanete obrázky v co nejlepším možném rozlišení.

Streetmate app new foto 4

Zřejmě proto, že ambicí aplikace je právě i zmiňovaná sociální síť, kde by jste měli své snímky nejen prezentovat, ale inspirovat se i od ostatních tvůrců. Taková hodně osekaná obdoba Instagramu či spíše nedávno uvedené sítě ÓGGL od Hipstamaticu.

Streetmate app new foto 3

Nápad to není špatný, ale obávám se, že získat pro něj dostatek nadšenců (ke všemu takových, kteří budou dobře fotit právě černobílé sety fotografií), se rovná malému zázraku. A první snímky, které se dnes v síti Streetmate začínají objevovat, mi dávají bohužel za pravdu.

Streetmate app new foto 5

Ač nerad, musím napsat, že jsem z návratu téhle app přinejmenším rozpačitý. Původní koncepce lákavé street kamery šla zkrátka do kopru. A jen doufám, že se pletu. Že mě tenhle projekt přesvědčí a chytne se.  Jinak by totiž tenhle opakovaný a rozporuplný návrat mohl být pro Streetmate vážně poslední. Viz Odkaz pro stažení v App Store.[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/streetmate-bringing-photography/id626177138?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]