Sdílení fotografií – iCloud vs Můj fotostream (srovnání)

Apple nabízí svoje úložiště iCloud pro sdílení fotografií a službu Můj fotostream, která umožňuje zobrazení fotografií na všech zařízeních s iOS a OS X. Tento článek se pokusí obě služby zhodnotit a usnadnit vám tak rozhodování, kterou službu využít a případně tím ušetřit místo nejen ve vašem iPhonu.

Můj Fotostream

Tato služba umožňuje přístup k vašim fotografiím ze všech iOS a OS X (případně i PC se službou iCloud) zařízení, tak dlouho, jak budete mít aktivní iCloud na těchto zařízeních. Tyto fotografie jsou však k dispozici po dobu 30 dnů. Jestliže chcete některé obrázky uchovávat déle, musíte provést jejich zálohu na některém z vašich zařízení, nejlépe v OS X. V iPhonu, iPadu a iPodu Touch se uchovává pouze posledních 1 000 fotek.

V OS X, nebo PC se fotky ukládají v plném rozlišení. Na zařízeních s iOS a v Apple TV jsou ukládány v optimalizovaném rozlišení pro úsporu místa.

 

Knihovna fotografií na iCloudu

Každá fotografie a video, které pořídíte na zařízení, kde budete mít tuto možnost aktivní se automaticky nahraje do iCloudu a bude k dispozici na jakémkoliv zařízení, kde máte tuto volbu povolenu. Jakékoliv úpravy, které provedete, jsou automaticky zohledněny a aktualizovány na všech zařízeních.

Na rozdíl od služby Můj Fotostream budete potřebovat k ukládání fotografií datové úložiště iCloud. Základní plán zahrnuje 5 GB a je zdarma, za kapacitu 50 GB zaplatíte 0,99 € měsíčně, 200 GB je za 2,99 € měsíčně a 1 TB za 9,99 € měsíčně.

Jestliže máte spoustu fotek, tak s 5 GB nevystačíte. Doporučuji začít s možností 50 GB do té doby, než vám dojde místo. Teprve pak si připlaťte za další prostor.

Po zapnutí Knihovny na iCloudu, budou všechny fotografie, které přidáte na všech zařízeních dostupné v aplikaci Fotky v záložce Vše. Automaticky se synchronizují vaše fotografie a videa, zatímco Můj Fotostream ne.

Podporované formáty jsou JPEG, RAW, PNG, GIF a TIFF a není možné synchronizovat alba a fotografie z vašeho počítače se systémem OS X, nebo Windows přes iTunes.

V iCloudu se ukládají fotografie a videa v původním rozlišení. Na vašich zařízeních se pak udržují kopie, které můžete mít buď optimalizované, nebo v původní velikosti.

 

Sdílení fotografií na iCloudu

Tato volba umožňuje sdílet fotografie a videa s ostatními uživateli ekosystému Applu. Vytvoříte například sdílené album s libovolným názvem a pozvete přátelé, nebo rodinu a vyzvete je, aby do alba přidávali své fotografie. Výhodou této volby je, že fotografie, které sdílíte, nevyužívají vaše úložiště na iCloudu. Limitem je 5 000 fotek a videí. Jakmile tohoto limitu dosáhnete, budete muset některé fotografie, nebo videa smazat.

Tato služba podporuje formáty JPEG, TIFF, PNG a většinu formátů RAW. Fotky mohou být pořízeny i klasickými fotoaparáty. Co se týče videí, tak jsou podporovány soubory typu MP4, QuickTime, H.264 a MPEG-4. Maximální délka videí je 5 minut a přehrávané rozlišení je 720p.

Screenshot 2015-11-28 12.59.39

Závěr

V případě, že vám nevadí platit za úložiště na iCloudu použijte službu Sdílení fotografií na iCloudu, ujistěte se, že je služba povolena na všech vašich zařízeních a odstraňte povolení volby Můj Fotostream. Musíte však počítat s tím, že kopie fotografií, byť v optimalizovaném rozlišení, budou vždy uloženy na vašem zařízení a vždy vám zaberou část úložného prostoru. Tato volba se hodí spíše pro profesionály a majitelé iOS zařízení s vyšší kapacitou.

Funkce Sdílení fotografií na iCloudu umožňuje dostupnost fotografií na všech zařízeních v ekosystému Applu. Fotografie a videa nejsou fyzicky ve vašem úložišti v iOS zařízení, můžete je ale kdykoliv stáhnout a zazálohovat (například na PC, nebo OS X). Omezení jste pouze počtem souborů. Tato volba se hodí pro majitele 16GB iOS zařízení.

 

Zdroj: Apple World Today