Skupina Opojení chystá první výstavu české a zahraniční mobilní fotografie

První velkou výstavu české i zahraniční mobilní fotografie chystá na konec měsíce skupina s názvem Opojení, která 28. listopadu v pražské galerii Kvalitář představí 10 vybraných českých autorů instalací 100 velkoformátových zvětšenin. Dalších 21 snímků se tu objeví od fotografů nejen z ČR, ale i jiných zemí. Všechny vznikly mobilními telefony a jsou od umělců, kteří se “potkali” na obrázkové síti Instagram. Vernisáž začne v 19.00 hodin.

Zatímco příznivci zrcadlovek často nahlížejí na fotografování chytrými telefony stále spíše kriticky a odmítavě, tvůrci ze skupiny OPOJENÍ mají ambice ukázat veřejnosti, že i mobilními telefony se dají zaznamenat hodnotné a poutavé záběry. Ať už v žánru portrétu, street fotografie nebo art. „Nejprve jsem oslovil a dal dohromady české instagramisty, jejichž tvorba mi byla blízká. Autory, kteří nad fotkou přemýšlejí,“ říká Marek Odrobina, jeden z vystavujících členů skupiny Opojení. “Při jejich výběru mě přitom ani tak nezajímal počet lajků či followerů. Myslím, že se nám podařilo vytvořit zajímavý mix témat, tvůrčích přístupů i editačních postupů,” dodává Odrobina.
I přes rozmanitost rukopisu jednotlivých tvůrců zůstává mezi nimi a jejich tvorbou určitá společná linka. Uspořádáním výstavy chtějí aktéři ze skupiny Opojení mimo jiné nabídnout veřejnosti protiváhu nekonečné honbě za počtem pixelů a určitou “složitostí”, se kterou neustále přicházejí výrobci moderních digitálních přístrojů.

„I v mobilní fotografii můžete pracovat a ovlivňovat funkce, jako je třeba omezení hloubky ostrosti. A nebo si vybírat témata a objekty, u kterých se tato klasická schopnost zrcadlovek neuplatní. Kromě toho se při editaci díky aplikacím dá docílit snížení kvality barev, změny kontrastu, či použít filtry evokující někdejší nedokonalé podání fotek. Navíc, mobilní fotografie neaspiruje na obrovské zvětšeniny. Naopak, spíše využívá svých nedostatků, čímž odkazuje na začátky fotografie, kdy byly obrázky malé, často jen kontaktní zvětšeniny středního formátu,” vysvětluje Marek Odrobina.

Vedle 100 zvětšenin formátu 30×30 cm na paspartě 50×50 od 10 českých autorů se na výstavě objeví i mix 21 fotek od domácích i zahraničních autorů. Organizátoři před časem využili dosah celosvětové sítě Instagram a vyzvali své české i zahraniční přátele k účasti v soutěži o nejlepší fotografii v kategoriích Grunge, Symmetry nebo Black and White. Celkem se do soutěže přihlásilo 48 autorů, kteří poslali 240 fotografií, přičemž práce 21 z nich se objeví na chystané expozice. Mezi vybranými umělci jsou jedni z nejuznávanějších tvůrců mobilní fotografie, například Susan Tuttle, Yannick Brice, Vivi Hanson Sacerdote, Michelle Robinson a další.

Výstava potrvá do 14.prosince, navštívit ji můžete vždy od 13. do 17. hodin. Část výstavy je prodejní, některé z fotografií si tak můžete přímo na místě zakoupit. Ideální tip na vánoční dárek.

Oficiální web skupiny Opojení (aktuálně ve výstavbě) : www.opojeni.cz

Facebook: www.facebook.com/therushsociety
Událost na Facebooku: www.facebook.com/events/395875310516020/
Instagram: www.instagram.com/therushsociety