Test fotoaplikace: Jaký je nový SnapPak Photojournalism od Hipstamatic?Stále populárnější aplikace Hipstamatic a Óggl vypustily do světa novinku SnapPak, která je doslova šitá na míru fotožurnalistům. Testoval jsem ho v terénu na asijské tržnici Sapa. Balíček tentokrát tvoří objektiv Lowy a film Blanko BL4. Ten rozšíří už tak početnou a oblíbenou řadu filmů Blanko. Na vývoji nového objektivu se podílel slavný americký válečný fotoreportér Benjamin Lowy, který proslul působivými fotografiemi z Afghánistánu a fotografoval i další válečné konflikty. Pro milovníky iPhone fotografie je Lowy známý i tím, že mu slavný magazín TIME vloni na titulní straně otiskl fotografii pořízenou při hurikánu Sandy právě aplikací Hipstamatic.

SnapPak Photojournalism 3

A co konkrétně nový SnapPak pro žurnalisty přináší? Pokud si u Hipstamatic a Óggl libujete v „crazy“ objektivech a filmech, které deformují barvy i realitu, budete zřejmě novým sklem i filmem zklamáni. Pokud ovšem toužíte po čistých a kontrastních fotografiích, bude pro vás Lowy jasnou volbou, bez které se neobejdete. Po týdnu testování mohu směle prohlásit, že právě Lowy se pro mě stává jasnou jedničkou a střídá až doposud můj nejoblíbenější objektiv Jane. A to zejména při focení běžných snímků. Naprosto skvěle se mi Lowy osvědčil i v kombinaci s jakýmkoliv černobílým filmem. Ale pěkně popořádku. Nejprve se pojďme věnovat nové dvojici Lowy lens a Blanko BL4 film.

Film Blanko BL4 je bez rámečku a vyznačuje se méně sytými, až chladnými barvami. V porovnání s nedávno uvedenou novinkou Blanko C16 má ale barevnost o něco sytější a výraznější je i v kontrastu. Zdaleka však nedosahuje jasných a sytých barev jako filmy Sussex, Robusta, W40, Blanko Noir nebo DC. Myslím, že film Blanko BL4 velmi dobře a jasně odráží realitu. A to především ve spojení s novým objektivem Lowy. Body dolů dávám za chybějící bílý nebo černý rámeček. Osobně si prostě na orámování fotografie potrpím. I přes tento nedostatek ale budu film Blanko BL4 velmi často využívat. Zajímavě vypadají fotografie z Blanko BL4 při použití objektivů Madalena, Lucas nebo Mabel. Sázkou na jistotu je pak spojení s objektivem Jane nebo Wonder a Foxy.

Lowy + Claunch 72

Lowy + BlacKeys SupergrainLowy + C-Type PlateLowy + W40Mabel + Blanko BL4Madalena + Blanko BL4

Doslova nadšený jsem z nového objektivu Lowy. Přesně na takový typ jsem až doposud čekal. Vyznačuje se ostrostí, přirozeným a bohatým kontrastem, nemá žádnou přeexpozici ve středu obrazu. Výsledná fotografie je naprosto čistá, bez šumů a dalších rušivých vlivů po celé své ploše, tedy i v rozích a na okrajích. Objektiv má mnohem lepší kresbu a vyšší kontrast, než zmiňovaný Jane, který jsem až doposud rád používal. A je kontrastnější, než objektiv Florence, který patří rovněž mezi má oblíbená “skla”.

Pro černobílou fotografii jsem používal u Hipstamatic a Óggl aplikací nejčastěji G2 objektiv. S uvedením novinky Lowy se to asi změní, líbí se mi totiž mnohem víc. Například ve srovnání s G2, který je při fotografování na slunci i za normálního světla brutálně kontrastní a tmavý, je Lowy skvěle vyvážený a ideální. Prostě černobílá, dokumentární fotka se vším všudy.

SnapPak Photojournalism 2

Asi nejvíce se mi líbí Lowy v kombinaci s filmem BlacKeys Supergrain, BlackKeys XF a AO BW. Skvěle ovšem vypadají fotky i s filmy Rock BW-11 a BlacKeys B+W. Ošizeni rozhodně nezůstanou ani příznivci barevné fotografie, protože Lowy se dá dobře kombinovat také s Ina´s, DC, Blanko Freedom 13, Sussex a nebo W40. Výsledkem je vždy jasná, čistá a ostrá fotografie s výraznými barvami.

Co dodat závěrem? Snad jen poznámku, že od vývojářů Hipstamatic a Óggl, byl tentokrát SnapPak se zaměřením na žurnalisty skutečnou trefou do černého. A doufám, že nejen pro ně. Nezbývá, než se těšit na další novinku, která by měla přijít tradičně za měsíc.

icon
AB Classic (1162 ratings) Rovio Entertainment Oyj Games, Arcade, Entertainment, Action Zdarma Stáhnout aplikaci
icon
AB Classic (1162 ratings) Rovio Entertainment Oyj Games, Arcade, Entertainment, Action Zdarma Stáhnout aplikaci

iPhone fotograf s velkou vášní pro aplikaci Hipstamatic a Oggl:-)