Test fotoaplikace: Jaký je nový SnapPak Photojournalism od Hipstamatic?

Stále populárnější aplikace Hipstamatic a Óggl vypustily do světa novinku SnapPak, která je doslova šitá na míru fotožurnalistům. Testoval jsem ho v terénu na asijské tržnici Sapa. Balíček tentokrát tvoří objektiv Lowy a film Blanko BL4. Ten rozšíří už tak početnou a oblíbenou řadu filmů Blanko. Na vývoji nového objektivu se podílel slavný americký válečný fotoreportér Benjamin Lowy, který proslul působivými fotografiemi z Afghánistánu a fotografoval i další válečné konflikty. Pro milovníky iPhone fotografie je Lowy známý i tím, že mu slavný magazín TIME vloni na titulní straně otiskl fotografii pořízenou při hurikánu Sandy právě aplikací Hipstamatic.

SnapPak Photojournalism 3

A co konkrétně nový SnapPak pro žurnalisty přináší? Pokud si u Hipstamatic a Óggl libujete v „crazy“ objektivech a filmech, které deformují barvy i realitu, budete zřejmě novým sklem i filmem zklamáni. Pokud ovšem toužíte po čistých a kontrastních fotografiích, bude pro vás Lowy jasnou volbou, bez které se neobejdete. Po týdnu testování mohu směle prohlásit, že právě Lowy se pro mě stává jasnou jedničkou a střídá až doposud můj nejoblíbenější objektiv Jane. A to zejména při focení běžných snímků. Naprosto skvěle se mi Lowy osvědčil i v kombinaci s jakýmkoliv černobílým filmem. Ale pěkně popořádku. Nejprve se pojďme věnovat nové dvojici Lowy lens a Blanko BL4 film.

Film Blanko BL4 je bez rámečku a vyznačuje se méně sytými, až chladnými barvami. V porovnání s nedávno uvedenou novinkou Blanko C16 má ale barevnost o něco sytější a výraznější je i v kontrastu. Zdaleka však nedosahuje jasných a sytých barev jako filmy Sussex, Robusta, W40, Blanko Noir nebo DC. Myslím, že film Blanko BL4 velmi dobře a jasně odráží realitu. A to především ve spojení s novým objektivem Lowy. Body dolů dávám za chybějící bílý nebo černý rámeček. Osobně si prostě na orámování fotografie potrpím. I přes tento nedostatek ale budu film Blanko BL4 velmi často využívat. Zajímavě vypadají fotografie z Blanko BL4 při použití objektivů Madalena, Lucas nebo Mabel. Sázkou na jistotu je pak spojení s objektivem Jane nebo Wonder a Foxy.

Lowy + Claunch 72

Lowy + BlacKeys SupergrainLowy + C-Type PlateLowy + W40Mabel + Blanko BL4Madalena + Blanko BL4

Doslova nadšený jsem z nového objektivu Lowy. Přesně na takový typ jsem až doposud čekal. Vyznačuje se ostrostí, přirozeným a bohatým kontrastem, nemá žádnou přeexpozici ve středu obrazu. Výsledná fotografie je naprosto čistá, bez šumů a dalších rušivých vlivů po celé své ploše, tedy i v rozích a na okrajích. Objektiv má mnohem lepší kresbu a vyšší kontrast, než zmiňovaný Jane, který jsem až doposud rád používal. A je kontrastnější, než objektiv Florence, který patří rovněž mezi má oblíbená „skla“.

Pro černobílou fotografii jsem používal u Hipstamatic a Óggl aplikací nejčastěji G2 objektiv. S uvedením novinky Lowy se to asi změní, líbí se mi totiž mnohem víc. Například ve srovnání s G2, který je při fotografování na slunci i za normálního světla brutálně kontrastní a tmavý, je Lowy skvěle vyvážený a ideální. Prostě černobílá, dokumentární fotka se vším všudy.

SnapPak Photojournalism 2

Asi nejvíce se mi líbí Lowy v kombinaci s filmem BlacKeys Supergrain, BlackKeys XF a AO BW. Skvěle ovšem vypadají fotky i s filmy Rock BW-11 a BlacKeys B+W. Ošizeni rozhodně nezůstanou ani příznivci barevné fotografie, protože Lowy se dá dobře kombinovat také s Ina´s, DC, Blanko Freedom 13, Sussex a nebo W40. Výsledkem je vždy jasná, čistá a ostrá fotografie s výraznými barvami.

Co dodat závěrem? Snad jen poznámku, že od vývojářů Hipstamatic a Óggl, byl tentokrát SnapPak se zaměřením na žurnalisty skutečnou trefou do černého. A doufám, že nejen pro ně. Nezbývá, než se těšit na další novinku, která by měla přijít tradičně za měsíc.[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/hipstamatic/id342115564?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″][app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/hipstamatic-oggl/id640339204?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]