TouchRetouch app – mistr retušér

Nejsem zastáncem přehnaně retušovaných fotografií. Někdy se ale takový editor na menší “vyčištění” nedostatků na snímku může přeci jen hodit. Pokud hledáte ten správný pro váš iPhone nebo iPad, mohla by vás zajímat aplikace TouchRetouch. Nejde o žádnou novinku. V záplavě aplikací, které najdete v App Store, se “skrývá” už nějaký čas. Postupně dostává menší vylepšení a pokud bych vám měl doporučit jeden konkrétní nástroj pro rychlou a realitvně přesnou retuš, pak to bude právě tahle app.

Dosahuje velmi slušných výsledků a navíc se pohodlně ovládá, takže za velmi krátkou dobu si na ni zvyknou nejen pokročilí, ale i začínající tvůrci. Jednotlivé funkce částečně kopírují nástroje, které můžete znát z programů pro stolní počítače. Například populárního Photoshopu. Na výběr je tu třeba “laso” nebo “klonovací razítko”.

TouchRetouch app foto 1

Pomocí TouchRetouch můžete provádět podobné úpravy. Pochopitelně v rámci možností a omezení, které menší a dotykové zařízení, jako iPhone nebo iPad, mají. Dobře lze používat třeba retuš v obličeji nebo při odstranění nežádoucího objektu v obrázku. Třeba když chcete “zlikvidovat” předmět, který vám kazí celkový dojem a “vyčuhuje” fotografované osobě z hlavy. Výhodou celého nastavení aplikace je i funkce přímého detailu. V okamžiku, kdy se chystáte označit konkrétní část obrazu, které se chcete zbavit nebo ji upravit, zobrazí se v horní části displeje iPhonu nebo iPadu detail plochy, kterou chcete označit třeba právě “lasem” a provádět v ní změny.

TouchRetouch app foto 5

Ve finále editace stačí pouze stisknout tlačítko GO! a algoritmus ve většině případů velmi dobře odhadne, co, jak a proč má opravit. Někdy je pochopitelně třeba úkon zopakovat. Nebo ho pokazíte a hodí se vám možnost návratu o jednotlivé kroky zpět. I tohle funguje v app TouchRetouch skvěle. Ostatně, více vám napoví promo video, případně ukázka, kterou jsem nachystal. Na jednom z obrázků jsem se rozhodl odstranit lampu v pozadí, což trvalo zhruba dvě minuty.

TouchRetouch app foto 4

Mimochodem, tahle app pochází z vývojářské dílny ADVA-SOFT, která se může pyšnit i před rokem uvedenou aplikací Anticrop, o níž jsem psal ZDE.

Jak už jsem zmínil na začátku. Nejsem velkým příznivcem rozsáhlých a zbytečných retuší, někdy se ale fotografovi s iPhonem taková možnost úpravy zkrátka hodí. Pamatujte, že TouchRetouch není neomylná. Když se ji ale naučíte rozumně a správně používat, může se pro vás stát velkým a nenahraditelným pomocníkem. Pokud vás zaujala, můžete si ji stáhnout za základní cenu 0,89,- eur. Viz Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/touchretouch/id373311252?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]

P.S. Pro nerozhodnuté doporučuji nejprve vyzkoušet FREE verzi aplikace, která je ke stažení ZDARMA. Funguje zcela stejně, jako její “plnotučná” varianta, ovšem s tím rozdílem, že v ní každý váš snímek bude při finální úpravě označen vodoznakem aplikace.  Na testování  je to nicméně ideální volba.  Za zmínku stojí také verze pro iPad. Najdete ji pod stejným názvem, tedy TouchRetouch, ale navíc s písmeny “HD”.