Válku v Libyi nafotil iPhonem

Americký fotoreportér Michael Christopher Brown zaznamenal nezvyklým způsobem část válečného konfliktu v Libyi . Sérii, kterou v těchto dnech zveřejnil na svém webu prestižní magazín TIME, totiž pořídil pomocí iPhonu 4 a použil přitom populární fotoaplikaci Hipstamatic. Brown v článku dokonce s lehkou nadsázkou říká, že v některých okamžicích přemýšlel o tom, jestli si má brát profesionální zrcadlovku. Zároveň ale zcela vážně popisuje, že při práci s iPhonem se méně soustředil na řemeslnou stránku věci a o to více kladl důraz na to, jaké scény fotografuje.

Podle všeho se Brown hodlá věnovat focení iPhonem v krizových místech i nadále. Je to jen další důkaz, že toto zařízení a používaní mnoha typů fotoaplikací, je stále populárnější v mnoha žánrech a oblastech fotografie.Jméno Christophera Browna se před několika týdny objevilo snad ve všech světových médiích poté, co utrpěl zranění po výbuchu šrapnelu. Jeho práci z válečných konfliktů a krizových míst si můžete prohlédnout na jeho velmi povedené webové stránce ZDE. Vedle fotoreportáží, zpracovaných tradičními fotoaparáty, tam najdete právě i série vytvořené iPhonem.

Při zmiňovaném útoku v Libyi, při níž 20. dubna 2011 Brown vyvázl s poraněním, tehdy zahynuli dva slavní fotožurnalisté – Chris Hondros a Tim Hetherington.

Novinář a fotograf, který od roku 1996 působí v českých médiích. V současné době pracuje jako obrazový redaktor týdeníku RESPEKT. Projekt www.iPhonefoto.cz založil v září 2011. O dva roky později ho změnil na magazín. V září 2014 přenechal jeho provoz kolegům z Appliště.cz