Výběr nejlepších fotoaplikací roku 2014

Doby, kdy fotografové museli strávit roky života studiem předmětu na škole a zároveň za to platili nehorázné sumy, jsou nenávratně pryč. Dnešní mobilní přístroje mají veškeré pokročilé funkce fotoaparátů a každý může vytvářet kvalitní fotografie prakticky okamžitě.

Je pravdou, že ne každý má cit pro tu správnou kompozici, ale i to se dá naučit. Stačí jen fotit a fotit. Navíc mobil je okamžitě po ruce a má ho každý. Osobně mám mobilní fotografii rád a zároveň miluji úpravu fotek přímo v mobilu, je to jednoduché a intuitivní, to se totiž nedá o každé aplikaci v počítači říci. V minulém roce nám App Store přinesl mnoho zajímavých foto aplikací. Přináším vám výběr těch pro mne nejzajímavějších.

Pixelmator

Pixelmator
Pixelmator

S příchodem iPadu Air 2, který je vzhledem k použitému procesoru, výkonné grafice a 2 GB RAM, nejvýkonnějším tabletem na trhu, přichází tato oblíbená aplikace pro OS X, také na iPad. Součástí aplikace jsou plnohodnotné profesionální nástroje pro úpravu fotografií, takže svůj MAC již nebudete potřebovat. Aplikace podporuje bitmapovou a vektorovou grafiku, práci s vrstvami a Photoshop soubory. Můžete si vytvořit jedinečné úpravy z předem vytvořených šablon filtrů, nebo si můžete vytvořit vlastní. Svoje díla můžete ukládat na iCloud a pokračovat v úpravách v klidu domova, na vašem počítači.

Aplikace je k dispozici za cenu 9,99 EUR, ve verzi pro Mac je k dispozici za cenu 29,99 EUR.

[appstore id=“924695435″ style=“infobox“]

 

Manual

Manual
Manual

Tato aplikace není určena pro editaci fotek, ale pro samotné fotografování. Aplikace umožňuje mít pod kontrolou hloubku ostrosti, vyvážení bíle, teplotu fotografie, ISO i rychlost závěrky. Můžete také manuálně určit, jaký objekt chcete mít zaostřený. V živém náhledu tedy můžete udělat nejprve úpravy a pak až pořídit snímek. Manuálně nastavitelná rychlost závěrky umožňuje dělat fotografie prakticky za jakýchkoliv světelných podmínek, v tomto případě, je však stativ nutností. S aplikací můžete dělat doopravdy kreativní díla, ale je určena především zkušenějším fotografům.

[appstore id=“917146276″ store=“CZ“ style=“infobox“]

 

Hyperlapse

Hyperlapse
Hyperlapse

Aplikace od tvůrců Instagramu umožňuje pořizovat videosekvence z ruky, tak, jako kdybyste měli stativ. Využívá k tomu gyroskop a akcelerometr v telefonu. Výsledky jsou doopravdy fantastické. Rozhraní aplikace je jednoduché a přehledné. Plnohodnotnou recenzi aplikace si můžete přečíst v článku Hyperlapse – časosběrná aplikace od Instagramu pro iOS od našeho redaktora Adama Kose.

[appstore id=“740146917″]

 

Camera +

Camera+
Camera+

Jedná se snad asi o nejlepší aplikaci, jak pro pořizování samotných fotek, tak i pro jejich následnou úpravu. Vývojáři aplikace přišli v tomto roce s významným updatem a přidali řadu dalších funkcí. Pokud budete používat aplikace pro samotné focení, nově můžete použít zcela manuální mód. Máte kontrolu nad expozičním časem a volbou ISO, dále nad všemi důležitými funkcemi fotoaparátu, jako je vyvážení bílé, zaostření a expozice ještě před pořízením snímku.

Zaostření a expozici můžete zafixovat a vytvářet tak zajímavé snímky, které můžete následně upravovat přímo v aplikaci s dostupnými filtry, nebo si některé můžete přikoupit. Za zmínku dále stojí možnost ukládání snímku v bezztrátovém formátu TIFF, který se hodí pro vytváření profesionálních fotografií. Tento formát je sice datově náročnější, ale pořízená fotografie obsahuje maximum informací. Nabídka sdílení na sociálních sítích je samozřejmou součástí.

[appstore id=“329670577″ store=“CZ“ style=“infobox“]