Česká appka Fripito startuje a nabízí dárek

O Fripitu, fotografické aplikaci, za kterou stojí Honza Březina a jeho tým jsme již informovali, když prostřednictvím Indiegogo kampaně vybírali peníze na vývoj. Předevčírem bylo Fripito oficiálně spuštěno v první verzi a to hned ve velkém na New Yorském fotografickém veletrhu PhotoPlus Expo. K dispozici je verze pro iPhone, iPad a Android s tím, že do soboty je možné jako dárek v aplikaci získat bezplatně fotografického průvodce New Yorkem, takže neváhejte a včas stahujte z App Store. Co vlastně Fripito dělá?

Pro milovníky fotografie a cestování

Fripito je aplikace, která vám pomůže naplánovat příští dovolenou a přivést si z ní hezčí fotografie. Komu by se nehodila občas rada, když se chystá na cestu do nějaké byť jen trochu exotičtější země. Fripito na to jde přes fotografie a poměrně krátké, ale praktické rady. Kdo by se dnes tahal v ruce s těžkým papírovým průvodcem od Lonely Planet, Marco Pola nebo Rough Guides?

 

Tím, že jde o aplikaci pro chytré telefony a tablety, vše můžete mít vždy po ruce. V appce si můžete stáhnout i off line mapu pro danou lokalitu, takže se s ní doslova neztratíte. Navíc přináší  rady a tipy od zkušených fotografů v každém ze svých průvodců. Což, pokud nejste technický antitalent, se vždycky hodí. Prodej digitálních zrcadlovek stoupá, ale málokdo se je naučí ovládat tak dokonale, že by žádnou radu nepotřeboval. Oko má přece jen jiný dynamický rozsah, a tak nejednou vyjde z fotografií, jsou-li foceny jen na automatický režim, jen podivná směs ostrého světla a tvrdých stínů. Zklamání je na místě, a tak by mnoho z nás, nějakou tou radou “jak si to tam nastavit” asi nepohrdlo.

Ve Fripitu najdete v každém průvodci více jak 50 fotografií z vybrané lokace a k tomu nejen technické údaje. Což samozřejmě obnáší odpovědi na otázky: jaké clonové číslo, co s tím časem a jak vysoké ISO. A pro mírně pokročilé se bude hodit i tip, jestli kompenzovat expozici do plusu nebo mínusu a kolik. Ovšem na své si přijdou i nadšenci mobilní fotografie. Protože informace, kdy se vyšplhat na který kopec nebo odkud je nejlepší vyhlídka na krásný vodopád, se hodí každému. Nemluvě o praktických radách, jak se tam dostat a co přibalit do batohu.

Co to stojí?

Aplikace je postavena na freeminum modelu. Fripito samotné si tudíž můžete stáhnout zdarma a najdete v něm řadu ukázkových fotografií z celého světa. Zároveň pro vybrané destinace jsou k dispozici placení průvodci, jejichž cena se pohybuje od 3,59 EUR. To mimochodem znamená, že pokud máte odněkud super fotky, můžete si prostřednictvím Fripita i něco přivydělat.

[appstore id=”838815010″]