EyeEm Awards 2016 zná své vítěze

EyeEm je německá obrázková sociální síť snažící se konkurovat populárnímu Instagramu. V čem rozhodně vede, jsou její výroční ceny EyeEm Awards.

Ty pro rok 2016 byly vyhlášeny v pěti kategoriích (The Great Outdoors, The Architect, The Street Photographer, The Photojournalist a The Portraitist) a zúčastnit jste jich se mohli i vy. Stačilo vaše snímky do některé z nich skrze aplikaci EyeEm nahrát a to nejpozději do 5. června 2016.

awards

Pořadatelé obdrželi 270 tisíc fotografií od více jak 38 tisíců fotografů ze 150 zemí. To je o 49 % více zúčastněných jak v ročníku 2015. Od renomovaných členů sedících v porotě (Jacquline Bates – šéfredaktorka The California Sunday Magazine, Sarah Leen – ředitelka fotografické dokumentace v magazínu National Geographic, Michael Christopher Brown – člen agentury Magnum, Lars Boering – ředitel World Press Photo, Tom Hind – ředitel kreativního oddělení v Getty Images) bylo vybráno 100 finalistů, z nichž nejen že vzešlo pět vítězů v dané kategorii ale i vítěz hlavní, označený jako EyeEm fotograf roku.

 

Zacharie Rabehi – EyeEm fotograf roku 2016

Tím se stal Zacharie Rabehi, o němž můžete shlédnout video v úvodu tohoto článku. Od útlého věku byl Zacharie vystaven práci dokumentárních tvůrců. Poté, co viděl snímky ze vzdálených míst přinášející zprávy o válkách, věděl, že chce cestovat a ponořit se do všech těch příběhů, které prožívají tamní lidé a převyprávět je skrze své fotografie.

V roce 2008 cestoval po Indii, kde se rozhodl usadit se a dokumentovat život tamních lidí, kteří na něho měli velký vliv. Dokumentoval těžkou práci v Kašmíru, sucho v Maharashtře, transgenderové komunity, trasy uprchlíků do Evropy, následky zemětřesení v Nepálu a další. V roce 2015 spoluzaložil skupinu Girls Photo, která si klade za cíl podpořit mladé dívky z různých prostředí právě skrze fotografování.

„Při výběru fotografa roku 2016 jsme chtěli vybrat někoho, jehož příběh opravdu vyniká, ze kterého cítíme, že posunul svou vášeň pro fotografování na vyšší úroveň,“ řekla Lucy Piková, editorka fotografií sítě EyeEm.

 

5 vítězných fotografů EyeEm Awards 2016 v daných kategoriích:

Awards

Portrétista Can Dağarslanı, @CanDagarslani, věk 31, Istanbul, Turkey – snímek byl zachycen zařízením Voigtlander Bessa r2a – Rangefinder 35mm film camera

 

Awards

Přírodovědec Ji-hyun Park, @earthin, věk 34, Jeollanam-do, Korea – snímek byl zachycen zařízením Sony Nex-5t.

 

Awards

Architekt Ralph Pollack, @ilseder, věk 55, Berlin, Germany – snímek byl zachycen zařízením Fujifilm X-E1

 

Awards

Fotožurnalista Pantea Naghavi Anaraki, @PanteaNaghavi, věk 31, Teheran, Iran – snímek byl zachycen zařízením EOS Canon 6D

 

Awards

Pouliční fotograf Reuven Halevi, @ReuvenHalevi, věk 43, Rome, Italy – snímek byl zachycen zařízením Fujifilm x100t

I když je EyeEm mobilní aplikací, od svých počátků necílí jen na mobilní fotografy. To je vidět i z výsledků soutěže, kdy žádný snímek není pořízený mobilním telefonem. Žádný snímek není ani prohnaný skrze několik aplikací, ale je jen doladěn základní úpravou, maximálně převeden na černobílou fotografii. Každý z oceněných samozřejmě také dostal svou EyeEm trofej.

Awards

K příležitosti cen byla vydána také kniha The 2016 EyeEm Photography Awards Book, jež obsahuje 100 finálových fotografií i s povídáním o jejich autorech. Čítá na 194 stran a stojí 40 €. Jedná se však o limitovanou edici a k prodeji je jich pouze 500. Máte-li o ní zájem, zakoupit ji můžete v eshopu EyeEm.

Awards

Více o sociální síti EyeEm si můžete přečíst v článcích:

[appstore id=“445638931″ store=“CZ“ style=“infobox“]

Zdroj: EyeEm Blog