Fotoaplikace Mattebox: Mistrovská práce od vývojáře Bena Syversona

Považuji za fér vás předem upozornit: Tenhle článek bude samá chvála. Taková Óda na aplikaci MATTEBOX. Ti z vás, kteří sledují iPhonefoto.cz delší dobu, si možná vzpomenou, že jsem o ní už kdysi psal. Článek o první verzi téhle vydařené app si můžete přečíst ZDE. Včera vyšla její nová, výrazně přepracovaná verze, tudíž je čas ji prozkoumat. A proč ta chvála předem? Není to proto, že by mi snad Ben Syverson-vývojář a tvůrce MATTEBOX-poslal láhev skvělého vína. Ale jednoduše kvůli tomu, že tenhle chlápek prostě umí. Mattebox je nepochybně jedna z nejlepších app, které jsem kdy objevil a testoval. Srdcová záležitost:-)

Mattebox app hlavni foto

Ben se po nedávném uvedení verze iOS7 skvěle vypořádal s novým designem a uspořádáním jednotlivých ovladačů v právě aktualizované verzi aplikace. Současně ale vsadil i na nové funkce. A tradiční jednoduchost. Ta se mnoha iPhone fotografům líbí a zároveň umožňuje se rychle orientovat v nastavení. A hlavně fotit co nejrychleji po stažení app. Bez složitých hledání a nastavení.

Mattebox app foto filtry in app

Mattebox se vyznačuje slušnou odezvou během fotografování i při editaci. Tady se dostáváme k hlavní a zásadní novince. A sice filtrům. Ovšem pozor, nečekejte žádné přesaturované a na všechny světové strany zkreslující styly. Najdete “jen” minimalismus a “čistou práci”. V nové verzi Mattebox se totiž setkáváme s trochu jinou knihovnou filtrů, než na kterou jsme běžně zvyklí. Vytvořil ji jak sám vývojář, tak i další fotografové, které oslovil ke spolupráci. A hlavně, tvořit je můžete i vy. Neustále nové a vlastně donekonečna. Někdo možná namítne, že to není první app, kde lze měnit, nahrávat, upravovat a stahovat filtry. Ať už vlastní a nebo od ostatních členů komunity. Tady se ale ocitáme v trochu jiné kategorii ve smyslu kvality. Mattebox je nedestruktivní typ aplikace, takže obraz a data, které získáte během focení, nejsou později při editaci “przněna”. A to nebývá pravidlem. Filtry můžete sdílet i přes Twitter a dávat je tak k dispozici svým přátelům. Důležitější ale je, že pokud připravíte vlastní, není problém je uložit a nabídnout i jiným uživatelům aplikace. A nejen jim. Dostat se k nim může i ten, kdo žádnou app nemá. A dokonce ani nevlastní iPhone. Jak ?

Mattebox app foto filtry online

Prostřednictvím webu. Takové další bonusové překvapení od vývojáře Syversona, který připravil i online knihovnu filtrů, aby je mohli používat i tvůrci mimo komunitu aplikace. K dispozici mají posledních 10 filtrů od uživatelů aplikace a TOP 10, které tvůrci nejčastěji používají. Odkaz na zmiňovaný web najdete ZDE. Vyzkoušejte ho, je fajn. Používat se dá i v mobilní verzi na iPhonu. A to včetně funkce “roletky”, kterou přejíždíte po snímku zleva doprava a zároveň přímo vidíte, jak filtr váš snímek mění.

Ale zpátky k aplikaci. V ní je práce s filtry ještě zajímavější. Můžete je tvořit, měnit, dodatečně upravovat. Sdílet, inspirovat se od odstatních, a používat ty, které vytvořil někdo třeba na druhém konci světa. Podle vkusu a libosti. Můžete si označit své favority, doporučit je ostatním, sdílet, a nebo každou chvilku online zkoumat, jaké nové se v nabídce objevily. Komunitní a přehledné se vším všudy. Osobně jsem zatím stihl vyzkoušet jen pár filtrů, ale věřte mi, že jsou opravdu skvělé! Syverson navíc využil revolučního propojení aplikace a filtrů s Photoshopem a programem Lightroom. Popisovat tu celý princip inovace detailně by bylo zdlouhavé. Nicméně jisté je, že se jedná vážně o unikátní vývojářský počin.

Mattebox app prostredi editace foto

Je toho opravdu hodně, co by se dalo u téhle aplikace vypíchnout. Například to, že snímky múžete ukládat v kvalitním JPEG nebo nekomprimovaném TIFF formátu. Krásné je i prostředí editace. S jasným rozvržením a třeba možností úprav RGB kanálů. Což by se mohlo líbit těm z vás, kteří se rádi “šťourají” v jednotlivých barevných křivkách:-) Pro mě je tohle už funkce navíc. Ale profesionálové a nároční tvůrci se jistě radují.

Mattebox prostredi editace foto 2

Za mnohem zásadnější považuji základní nabídku položek a ovladačů u fotoaparátu. Ben ji mírně vylepšil. Hlavně ale zachoval možnost ovládat primární funkce palcem. Jeho “posouvací” tlačítko spouště dodnes nikdo jiný nezkusil použít, alespoň o tom nevím. Líbí se mi také minimalismus i odezva u ikonek pro nastavení ostření a expozice. Je to přesně to, s čím si jako iPhone fotograf v terénu vystačím. Ale dost psaní, pojďme fotit.

Jestli máte pocit, že si chcete opravdu udělat radost a s iPhone fotografií to myslíte jen trochu vážně, neváhejte a Mattebox si kupte. Ano, jeho cena je vyšší, konkrétně 4,49,- eur. Ale věřte, že těch cca 110,- korun, které za tenhle nástroj utratíte, rozhodně nevyhazujete oknem. Pokud si nejste zcela jisti, doporučuji si pročít vše o aplikaci na Benově webu, který je nádherný stejně, jako jeho mistrovská app. Pokud jsem vás přesvěčil už teď, odkaz do App Store najdete zde:

[appstore id=”452438265″ store=”CZ” style=”infobox”]