Jak fotí iPhone 7 Plus v režimu Portrét s iOS 10.1

režim Portrét

Telefon iPhone 7 Plus dostal kýženou aktualizaci jeho iOS na verzi 10.1. Ta přináší velmi očekávaný režim Portrét do rozhraní aplikace Fotoaparát.

Těch beta verzí bylo nakonec pět, přičemž během posledního týdne vyšly rovnou dvě. Aktualizaci systému iOS na nejnovější verzi 10.1 můžete udělat tzv. over-the-air (OTA). Nemusíte tedy ani připojovat telefon k počítači a své zařízení si aktualizujete vzduchem přes Wi-Fi.

Stačí jít do Nastavení – Obecné – Aktualizace systému. Na telefonu iPhone 7 Plus má tato aktualizace 205,6 MB. Abyste ji mohli úspěšně nainstalovat, musí mít váš telefon více jak 50 % kapacity baterie. Konečně jsme se tedy dočkali a všichni majitelé telefonu iPhone 7 Plus si tak mohou vyzkoušet funkci Portrét, která jim s iOS 10.1 v rozhraní aplikace Fotoaparát přibyla.

 

Portrétní fotoaparát (Beta)

Telefon iPhone 7 Plus je první iPhone s duálním fotoaparátem. Jak jste si mohli přečíst v našem testu, druhá čočka (teleobjektiv) nás příliš neoslnila. Aby dostala šanci si svou reputaci vylepšit, nedočkavě jsme čekali na aktualizaci iOS 10.1, která jeho funkčnost rozšiřuje o bokeh efekt v režimu Portrét (ve kterém nemusíte fotit ale jen portréty).

Teleobjektiv iPhonu 7 Plus vytváří efekt hloubky, díky kterému získáte ostrý objekt na krásně rozostřeném pozadí. I když jej Apple testuje už notnou chvilku, ani s nynější aktualizací iOS jsme se finální verze tohoto režimu nedočkali. Když totiž prvně spustíte aplikaci Fotoaparát a na režim Portrét přejedete prstem, budete informováni, že ještě není všemu ladění konec.

Portrét

 

Je to o světle a vzdálenosti

V režimu Portrét fotografujete oběma objektivy. Jeden se soustředí na objekt v popředí a druhý na jeho pozadí. Software pak obojí oddělí a vše mimo bod zájmu se pokusí rozostřit. Vše záleží na vzdálenosti objektu od objektivů a na míře světla.

Rozhraní vás ale o všem informuje. Jste-li příliš blízko, napíše vám, ať se vzdálíte. Pokud i tak nemůžete najít ideální polohu, informuje vás, abyste umístili objekt zájmu do vzdálenosti 2,5 metru. Panuje-li na scéně málo světla, rozhraní vás bude informovat o tom, že je ho třeba více. Když následně najdete ideální polohu s dostatkem osvětlení, text EFEKT HLOUBKY se vám orámuje, což znamená, že na scénu je již aplikován a vy ji vidíte tak, jak pak bude výsledná fotografie vypadat.

Po pořízení snímku se vám uloží dva. Jeden je s aplikovaným efektem hloubky, druhý bez něho. Můžete tak mezi nimi pěkně porovnávat to, co režim Portrét dovede. Chcete-li ukládat jen jeden snímek, stačí jít do Nastavení – Fotky a Fotoaparát a zakázat Ponechat normální u Portrétního režimu. Je to stejné jako u režimu HDR, kdy se vám uloží jen ten s aplikovaným efektem.

Rozhraní Portrétu nenabízí možnost aplikování některého z filtrů, Live Photos, HDR ani možnost přisvítit si LED diodou. Jediné, co vám poskytne, je volba samospouště na standardní tři možnosti – Vypnuto, 3 a 10 sekund.

Ukázkové snímky byly pro potřeby webu zmenšeny. Zdrojové fotografie ke stažení naleznete ZDE:

Režim Portrét

iPhone 7 Plus iOS 10.1 11

iPhone 7 Plus iOS 10.1 12

iPhone 7 Plus iOS 10.1 13

iPhone 7 Plus iOS 10.1 14

iPhone 7 Plus iOS 10.1 15

iPhone 7 Plus iOS 10.1 16

iPhone 7 Plus iOS 10.1 17

iPhone 7 Plus iOS 10.1 18

iPhone 7 Plus iOS 10.1 19

iPhone 7 Plus iOS 10.1 20

iPhone 7 Plus iOS 10.1 21

iPhone 7 Plus iOS 10.1 22

iPhone 7 Plus iOS 10.1 23

První fotografie je vždy s aplikovanou hloubkou ostrosti, druhá je bez této softwarové úpravy. 

 

Nejen portrétem je aktualizace živa

Funkce Portrétu není jediným vylepšením, které aktualizace přinesla. Zaměřila se také na vylepšení provázání vaší galerie fotografií s iCloudem a další „nefotografické“ záležitosti. Rozhodně je tedy vhodná i pro uživatele všech ostatních přístrojů, na které ji lze nainstalovat. Systém iOS 10.1 podporuje iPhone 5 a výš, iPad mini 2 a výš, iPad 4. gererace, iPad Air a Air 2, iPad Pro 9,7“ i 12,9“ a iPod touch 6. generace.