iPhone 7 Plus – jak fotí první iPhone s duálním fotoaparátem (recenze) – AKTUALIZOVÁNO

teleobjektiv

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/functions.php on line 240

Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/functions.php on line 246

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/inc/rating-calculations.php on line 28

Výborné


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/inc/single-rating.php on line 28
nan

Model iPhone 7 Plus se jako první Apple telefon může chlubit dvěma objektivy, kdy jeden poskytuje i optické přiblížení. Je však chlubení se na místě?

Recenzi na menšího sourozence bez přídomku Plus, ve které byl poměřován s konkurenčními telefony, jste si na webu iPhonefoto už mohli přečíst. Prakticky všechno z ní se dá aplikovat i na tento větší model a k tomu přihodit to, co se týče jeho druhého objektivu. Převážně na něho je tedy tento test zaměřen.

 

Dlouhý, široký, „bystrozraký“

Širokoúhlý objektiv má rozlišení 12 Mpx a 28 mm senzor, jež má clonu f1,8. Má optickou stabilizaci objektivu (OIS) a je krytý safírovým sklem, přičemž se skládá ze šesti členů, mezi kterými je i ten infračervený. Dokáže pořídit panoramatický snímek o rozlišení 63 Mpx. Automatické ostření a ostření dotknutím se displeje je známé již z předchozích modelů, stejně jako rozpoznávání těla a obličeje, ovládání expozice, auto HDR fotografie, sekvenční režim a režim samospouště.

I iPhone 7 Plus umí Live Photos (živé fotografie), které ale mají nově široký barevný rozsah, byla jim vylepšena stabilizace a v iOS 10 je již můžete i upravovat. Pokud s ním pořizujete fotografii, poskytne vám pětinásobné digitální přiblížení. To ale před pořízením fotografie raději nevyužívejte.

Teleobjektiv má rozlišení shodné, jako hlavní fotoaparát iPhonu 7 Plus a to sice 12 Mpx, jeho čočka má však 56 mm. Rozdíl je také v jeho cloně, která má hodnotu f2,8. To znamená, že pojme o to méně světla (a o to více budou fotografie zašumněné).

Fotoaparát

Poskytuje 2x optické přiblížení a až 10x přiblížení digitální. V prostředí fotoaparátu jej „zapnete“ stiskem symbolu 2x nad spouští, nebo kruhovým pohybem kolem tohoto symbolu, kterým si určíte přiblížení na desetiny přesně. S optickým přiblížením to ale není tak jednoznačné, jak to vypadá.

Fotoaparát

 

Není tele jako tele

Pokud si myslíte, že na iPhonu 7 Plus stisknete symbol 2x a budete automaticky fotografovat teleobjektivem, tak se bohužel pletete. Apple chytračil a jeho systém funguje trochu jinak, než byste možná čekali.

teleobjektiv detail

Když pořídíte fotografii, která je přiblížená, vždy se pořídí fotografie dvě. Jedna širokoúhlým objektivem s digitálním přiblížením a druhá teleobjektivem s optickým přiblížením. Procesor A10 Fusion s fotografickým procesorem ISP (Image Signal Processor) zpracovávající miliardy informací pak posoudí, jaká fotografie je lepší.

Pokud si myslíte, že na iPhonu 7 Plus stisknete symbol 2x a budete automaticky fotografovat teleobjektivem, tak se bohužel pletete.

Pokud jsou ideální světelné podmínky, lepší nebude fotografie z teleobjektivu, s tím ze širokoúhlého ale bude shodně „dobrá“. Pokud je šero, pokud je scéna složitá, pokud, pokud, pokud, tak iPhone samozřejmě vyhodnotí jako lepší fotku tu, jež byla pořízena širokoúhlým objektivem.

A to je, dle mého úsudku, chyba. Chápu Apple, chápu, že se telefon snaží předložit ten nejlepší možný výsledek, ale sakra, když chci fotit teleobjektivem, tak ať mi nedělá digitální přiblížení z širokoúhlého objektivu a raději řekne, že kvůli zhoršeným podmínkám nemůže snímek pořídit.

iPhone 7 Plus

Taková fotografie má však i tak maximální rozlišení (4 032 x 3 024 px) a nejedná se jen o výřez z pořízené fotografie. Ale ruku na srdce, 2x optické přiblížení se dá nahradit třemi kroky kupředu. Raději bych prostě horší fotku, pořízenou tak, jak chci já, než nějakého podobného kočkopsa.

Teleobjektiv v nativní aplikaci fotoaparát tak nyní používám pouze, pokud si jsem naprosto jistý skvělými světelnými podmínkami.

Teleobjektiv v nativní aplikaci fotoaparát tak nyní používám pouze, pokud si jsem naprosto jistý skvělými světelnými podmínkami. Pokud si nejsem jistý, sáhnu po aplikaci, která vám umožní si ručně zvolit mezi objektivy a opravdu vám pak nepředloží nějaký kompromis, ale, možná i mizernou, fotografii, za to pořízenou z toho objektivu, ze kterého chci (tele).

I v případě, že z nějakého, pro vás logického, důvodu potřebujete pořídit fotografii s digitálním přiblížením, iPhone 7 Plus k tomu používá oba objektivy, aby maximalizoval (i tak pořád dost minimalistický) výsledek.

iOS 10.1

Chcete-li tedy iPhone 7 Plus kvůli jeho teleobjektivu, tak budiž, ale smiřte se s tím, že pokud chcete mít vládu nad výslednou fotografií, budete muset začít používat aplikace třetích stran. Pro mě je jasnou volbou titul Manual. Umí to však i ProCam 4 a dá se očekávat, že další aplikace budou přibývat.

 

To hlavní teprve přijde

Funkce teleobjektivu je zatím omezená i tím, že se netrpělivě čeká na aktualizaci systému iOS na jeho verzi 10.1. Ta aplikaci Fotoaparát přinese režim Portrét, který bude umět rozpoznávat na fotografované scéně hloubku ostrosti. I tak ale při tomto úkonu bude telefon využívat obou objektivů.

Jeden fotoaparát se bude soustředit na objekt v popředí a druhý na pozadí za ním. To se pak softwarově rozmaže a dosáhne se podobného výsledku, jaký díky své optice umí vytvořit zrcadlovky. Ty to však zvládnou díky své technice, ne svou softwarovou výbavou.

 

 

Video beze změn, vylepšení FaceTime kamery přínosem

Telefon iPhone 7 umí 4K video při 30 fps. 1 080p HD video zaznamenává při 30 nebo 60 fps. Zpomalené video pak zvládá v rozlišení 1 080p při 120 snímcích za sekundu, nebo v kvalitě 720p při 240 snímcích – zde se žádná novinka neodehrála.

FaceTime kamera

Stále je přítomna kinematografická stabilizace, kontinuální autofokus, rozpoznávání těla i obličeje nebo pořizování 8megapixelových fotografií při samotném nahrávání videa. Nechybí ani režim časosběrného videa.

Důležité vylepšení se událo u přední FaceTime kamery. Novou generaci iPhonu Apple osadil 7Mpx snímačem se clonou f2,2 a natočíte s ním i HD 1 080p video. Retina Flash, který funguje jako přední blesk, je docela užitečný. Čelní fotoaparát umí rozpoznat těla i obličeje, poskytuje sekvenční režim nebo ovládání expozice.

Oproti iPhonu 7 má varianta Plus navrch také díky většímu displeji. Protože sedmičky umí pracovat s formátem RAW, na větším displeji se snímky prostě a jednoduše editují lépe. Na druhou stranu, s o to větším fotoaparátem v ruce budete o to více nápadnější, například při takové pouliční fotografii.

vystouplá čočka objektivu

Telefon iPhone 7 Plus je skvělý fotografický stroj. Jeho hlavní kamera má málo konkurence, pokud ale očekáváte revoluci v podobě kvalit jeho teleobjektivu, tak budete touto recenzí spíše zklamaní. Až bude veřejná aktualizace na systém iOS 10.1, bude tato recenze o novinky, které přinese v ohledu fotografování, aktualizována. Třeba výsledné hodnocení poskočí o to výše.

Jestliže vás ale iPhone 7 Plus neoslovil, nebo se vám za telefon nechce dát tolik peněz, můžete se poohlédnout po nějakém starším modelu. Předchozí generace, s nástupem té nové, zlevnily.

 

Ukázkové fotografie jsou bez jakékoli editace, pro potřeby webu byly ale komprimovány. Pro plný náhled fotografií si je stáhněte ZDE:

teleobjektiv

teleobjektiv

Standardní a makro scéna je fotografována za optimálních podmínek. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem aplikací Fotoaparát a spodní snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual.
Standardní a makro scéna je fotografována za optimálních podmínek. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem aplikací Fotoaparát a spodní snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual.

teleobjektiv

teleobjektiv

Standardní a makro scéna je fotografována za optimálních podmínek. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem aplikací Fotoaparát a spodní snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual. Prostřední snímek, i když na displeji vypadal ostrý, je trochu rozmazaný. Aplikací Manual jsem pak nemohl květ doostřit a musel poodstoupit.
Standardní a makro scéna je fotografována za optimálních podmínek. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem aplikací Fotoaparát a spodní snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual. Prostřední snímek, i když na displeji vypadal ostrý, je trochu rozmazaný. Aplikací Manual jsem pak nemohl květ doostřit a musel poodstoupit. Snímek je navíc mírně přepálený.

teleobjektiv

teleobjektiv

Standardní scéna je fotografována za optimálních podmínek. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem aplikací Fotoaparát a spodní snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual. Na prostředním je vidět, jak je přeostřený a méně barevný.
Standardní scéna je fotografována za optimálních podmínek. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem aplikací Fotoaparát a spodní snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual. Na prostředním je vidět, jak je přeostřený a méně barevný.

teleobjektiv

teleobjektiv

Standardní scéna je fotografována za optimálních podmínek. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem aplikací Fotoaparát a spodní snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual.
Standardní scéna je fotografována za optimálních podmínek. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem aplikací Fotoaparát a spodní snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual.

teleobjektiv

Standardní scéna je fotografována za mírného šera. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, spodní teleobjektivem, obojí aplikací Fotoaparát. Je evidentní, že snímek pořízený teleobjektivem je přeostřený a slévají se na něm pixely na travině.
Standardní scéna je fotografována za mírného šera. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, spodní teleobjektivem, obojí aplikací Fotoaparát. Je evidentní, že snímek pořízený teleobjektivem je přeostřený a slévají se na něm pixely na travině.

teleobjektiv

Scéna skrze sklo je pořízena širokoúhlým objektivem, teleobjektiv pak ostří i na špinavé sklo, což širokoúhlý nedokázal.
Scéna skrze sklo je pořízena širokoúhlým objektivem, teleobjektiv pak ostří i na špinavé sklo, což širokoúhlý nedokázal.

teleobjektiv

teleobjektiv

Standardní scéna je fotografována za mírného šera. Horní snímek je fotografovaný širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem a spodní s 10x digitálním přiblížením.
Standardní scéna je fotografována za mírného šera. Horní snímek je fotografovaný širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem a spodní s 10x digitálním přiblížením.

panorama

panorama
Horní panoramatický snímek je pořízený standardním způsobem, spodní pak teleobjektivem. Je na něm vidět, že tím scéna neobsáhne 180 stupňů. Oba snímky totiž začínaly více méně na stejném místě.

teleobjektiv

teleobjektiv

Standardní scéna je fotografována za optimálních podmínek. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem aplikací Fotoaparát a spodní snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual.
Standardní scéna je fotografována za optimálních podmínek. Horní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, prostřední teleobjektivem aplikací Fotoaparát a spodní snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual.

noční snímek

přisvětlení

noční scéna
Noční scéna – horní snímek je širokoúhlým objektivem, prostřední je širokoúhlým objektivem s přisvětlující diodou, spodní teleobjektivem s přisvětlující diodou.

noční scéna

noční scéna

noční scéna
Noční scéna – horní snímek je širokoúhlým objektivem, prostřední je teleobjektivem, spodní teleobjektivem v aplikaci Manual.
noční scéna
Noční scéna širokoúhlým objektivem.
Noční scéna širokoúhlým objektivem za chůze a od boku.
Noční scéna širokoúhlým objektivem za chůze a od boku.
Standardní scéna je fotografována za optimálních podmínek teleobjektivem.
Standardní scéna je fotografována za optimálních podmínek teleobjektivem.

Protisvětlo

 

Protisvětlo

Protisvětlo
Protisvětlo bylo focené shora nejdříve širokoúhlým objektivem, následně teleobjektivem a naposledy teleobjektivem skrze aplikaci Manual.
FaceTime kamera
Selfie pořízené FaceTime kamerou s aktivním HDR.
teleobjektiv
Snímek pořízen aplikací Fotoaparát teleobjektivem. Na fotografii je místy zřetelné slévání pixelů, i když při pořízení fotografie panovali ideální podmínky (i když pes ne a ne pózovat).

Chcete-li vidět více fotografií, podívejte se na již zmiňovanou recenzi telefonu iPhone 7. Protože je širokoúhlý fotoaparát v obou přístrojích naprosto shodný, iPhone 7 Plus by měl dosáhnout totožných výsledků.


 

Aktualizace iOS 10.1

Nakonec se nečekalo ani tak dlouho a iOS 10.1 vyšlo poměrně záhy. Už tedy byl dostatek času na to, vychladnout a podívat se na teleobjektiv ještě jednou, tentokráte i s režimem Portrét. Sám o sobě je totiž teleobjektiv skutečně spíše k ničemu, než k něčemu, v Portrétu dostává ale opravdu smysl.

Vše o něm jsem dostatečně popsal v článku JAK FOTÍ IPHONE 7 PLUS V REŽIMU PORTRÉT S IOS 10.1. Nyní, když fotím nějakou osobu, domácího mazlíčka, nebo i jakýkoli detail, fotím v režimu Portrét. Pořád má nějaké ty chybky a ne vždy dobře rozliší obrys objektu nebo postavy, i tak je ale výsledek pořád docela překvapivě dobrý. Dokazuje to i článek FOCENÍ PORTRÉTU TELEFONEM IPHONE 7 PLUS „NA ZAKÁZKU“.

V této recenzi jsem teleobjektiv s iOS 10 ohodnotil známkou 4. Tu nyní, s iOS 10.1, musím přehodnotit a udělit známku 7. Ty tři body si Portrét přece jen zaslouží. Když Apple dotáhne tento režim v některé z příštích aktualizací k dokonalosti, známka třeba ještě poskočí o bod výš. Teleobjektiv iPhonu 7 Plus ale už více bodů získat nemůže, a to kvůli své (ne)kvalitě. Ty dva body, jež scházejí do desíti, obdrží třeba až nástupce v podobě iPhonu 7s Plus nebo 8 Plus, jejichž specifikace a hlavně použití bude prostě lepší.


 

Název: iPhone 7 Plus

Cena: 24 990 Kč za 32 GB, 28 190 Kč za 128 GB, 31 390 Kč za 256 GB

Barevné varianty: temně černá, černá, stříbrná, zlatá, růžově zlatá

Parametry: Čip A10 s 64bitovou architekturou s integrovaným pohybovým koprocesorem M10; 4,7palcový IPS Retina displej s rozlišením 1 920 x 1 080 px a kontrastním poměrem 1 400:1, maximální jas 625 cd/m2; 12 Mpx fotoaparát s clonou f1,8, OIS, šestičlenný objektiv, Live Photos, čtyřdiodový True Tone blesk, 4K video při 30 FPS, 1 080p HD video při 30 FPS nebo 60 FPS, zpomalené video v rozlišení 1 080p při 120 FPS nebo 720p při 240 FPS, 12 Mpx teleobjektiv s clonou f2,8 a 2x optickým přiblížením; 7 Mpx FaceTime kamera s clonou f2,2 s Retina Flash; Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac; Bluetooth 4.2, GPS GLONASS; druhá generace Touch ID; tříosý gyroskop; akcelometr; Barometr

Rozměry: výška: 158,2 mm; šířka: 77,9 mm, tloušťka: 7,3 mm; hmotnost: 188 g