Jak obnovit smazané fotky v aplikaci Photos

Pokud používáte pro správu vašich fotografií aplikaci Fotky v OS X, určitě jste se dostali do situace, kdy jste omylem smazali nějakou fotografii, případně celou sadu fotografií, nebo byste rádi vrátili již smazanou fotografii, protože jste si to rozmysleli. V OS X sice funguje automatické zálohování Time Machine, ale ne každý uživatel tuto možnost využívá.

V aplikaci FOTKY existuje funkce „Zobrazit naposledy smazané“, takže nemusíte využívat obnovu z vaší zálohy v Time Machine. Celý proces je velice jednoduchý a zvládne ho každý, existují však určitá omezení.

 

Zde je celý postup:

  1. Otevřete aplikaci Fotky v OS X
  2. Zvolte menu Soubor a z nabídky vyberte Zobrazit naposledy smazané, tím se zobrazí všechny fotografie, které jste v nedávné době smazali v samostatném albu, které je jinak skryté
  3. Vyberte snímek, nebo více snímků, které chcete obnovit, vybrané fotografie mají modrý rámeček a znak fajfky
  4. Klikněte na tlačítko Obnovit vpravo nahoře v aplikaci, tím se smazané fotky vrátí zpět do alba, ze kterého byly smazány
  5. Po skončení klikněte na jakékoliv album v levém sloupci

 

Screenshot 2015-05-17 19.32.49

Všimněte si, že u každé fotografie je uveden počet dní zbývajících k definitivnímu smazání. Na tuto vlastnost vás upozorní i informační lišta v horní části. Obecně je lhůta ke smazání nastavena na třicet dnů. Může být ale i kratší, záleží jak plný máte disk, na kterém je knihovna umístěna. V případě, že na vašem disku již není místo, budou zvolené fotografie okamžitě smazány a vy se k nim touto cestou již nedostanete. I tak byste se mohli na smazané fotky dostat, pokud využíváte funkci Time Machine a Time Capsule.

V případě, že jste migrovali vaší knihovnu z aplikace iPhoto, nebo Aperture, budete mít v seznamu fotografií ke smazání také fotografie, které jste smazali v uvedených aplikacích.

Pokud si nevíte s aplikací Photos rady, navštivte kurz Honzy Březiny.

Zdroj: OSXDAILY