iOS 9 – co přináší nejnovější mobilní systém od Apple pro fotografy?

Každá verze mobilního operačního systému společnosti Apple byla jistou jeho evolucí. Nejnovější iOS 9 však příliš novinek nepřináší, soustředí se hlavně na stabilitu a chod. A to je dobře. Pár novinek se také ale přece jen najde.

Předchozí verze operačního systému od kalifornské společnosti přinesla vylepšení nativní aplikace Fotoaparát, co se alespoň jeho jednotlivých režimů týče. S aktualizací na iOS 8 vám přibyl časosběr (Timelapse), samospoušť a úprava jasu (expozice).

 

Minulost vs. přítomnost

První informace o iOS 9 jsme se dozvěděli již při jeho představení 8. června letošního roku na konferenci WWDC2015. Registrovaní vývojáři i jistá veřejnost jej pak mohla nějaký ten měsíc testovat až do veřejného uvolnění systému 16. září. Ti odvážnější si jej instalovali hned, ti rozvážnější chvíli počkali, jestli nebude mít nějaký problém. A nemá, ani po týdnu se žádné zásadní „chyby“ neukazují. Pokud si své iOS zařízení nyní aktualizujete na jeho devátou verzi, dočkáte se změn opravdu poskrovnu.

Jediné, co najdete v prostředí fotoaparátu je jedno kosmetické přejmenování. Režim Panoráma byl příliš dlouhý a při volbě tohoto režimu nevypadal moc dobře, proto byl přejmenován na prosté Pano. A ano, to je skutečně vše. Ti, jež si pořídí nové iPhony 6s a 6s Plus, zde nějakou tu novinku mít ale přece jen budou a to z důvodu zachování jejich exkluzivity a hlavně také nedostupnosti technologií ve starších strojích. Všem ostatním modelům tedy tyto novinky zůstanou zapovězeny.

 

iOS 9 1

 

To, že starší stroje nezvládnou nativně nahrávat 4K video (což zvládne třeba aplikace Pro Cam) a pořizovat snímky o rozlišení 12 MPx je evidentní. Kvůli nepřítomnosti 3D Touch displeji však nelze ani na šestkových iPhonech bez přídomku „s“ pořizovat tzv. Live Photos. Přehrát je ale budou moci všechny iOS zařízení s jeho verzí 9 a výš (a také Apple Watch a počítače s OS X El Capitan).

 

live_photo.0

 

Obrázky – teď nově Fotky

iOS 8 přinesl hodně kontroverzí. Jednalo se zejména o zmizelé snímky z galerie obrázků. Nyní se žádné podobně katastrofické scénáře nekonají a vylepšení je zde rozhodně přínosem a to hned na první pohled. Při prohlížení snímků se vám při spodní straně displeje zobrazí pás vašich fotografií, mezi kterými tak můžete velice rychle a snadno vyhledávat. K tomu se váže i vyhledávání fotografií dle lokace jejich pořízení pomocí hlasové asistentky Siri. Ta však bohužel stále neumí česky.

 

iOS 9 2

 

Nově lze také pomocí funkce Skrýt v nabídce sdílení schovat vybrané snímky (třeba před vševidoucím Sauronovým okem). Co se týče správy fotografií, příliš se neliší od té v iOS 8. Co ale rozhodně usnadní práci, je výběr snímků tažením prstu po displeji. Je tím konec sáhodlouhému ťukání do displeje při výběru více (ale ne všech) snímků. Co se moc nepovedlo, je přejmenování aplikace Obrázky na Fotky. Fotka je tak i otisk obrazovky zařízení, skica uložená z kreslící aplikace, oskenovaný dokument atd. Někdo tady hold slovíčkaří.

 

 

Co bude dál?

Je toho hodně co by ještě mohl Apple vylepšit. Proč třeba stále ignoruje manuální ostření, volbu délky času a hodnotu ISO v jeho aplikaci Fotoaparát nechápu. Jestli je to kvůli zachování jednoduchosti, tak ta už je přece překonaná. Systém iOS už dávno není tím jednoduchým systémem, kterým býval. S příchodem 3D Touch displeje se navíc ještě více větví jeho ovládání dotekem a mnozí méně zkušení uživatelé z něho budou pěkně na větvi. Anebo jej prostě budou ignorovat.

Zároveň by neškodilo rozšířit režimy fotoaparátu. Takové malování světlem, jako má Huawei P8 by se rozhodně mnohým líbilo. Rozložení režimů do pásu nad spoušť by také šlo vyřešit jiným způsobem. Kdyby se místo toho zobrazila jejich matice přes celý displej, člověk by zbytečně nehledal a výběr by byl i rychlejší.

Prostor na zlepšení tady tedy rozhodně je. Nic to ale nemění na faktu, že i tak je iPhone nejoblíbenějším fotoaparátem na celém světě. Osobně ale budu nejvíce zvědavý na to, jestli se vůbec další verze systému iOS dočkáme. Přece jen jeho označení iOS 10 bude značně zavádějící, když zde máme dospělý desktopový systém Applu OS X, kde X je právě římsky deset. Apple ale nejspíš nepřekvapí a senzace se konat nebude, jen bude mít většina uživatelů z těch všech desítek zamotané hlavy.