Rozhovor: Luboš Gorsky Jančí, vítěz naší první soutěže MR. FOTOSTREAM

Luboš Jančí alias Gorsky je v žánru iPhone fotografie celkem nováček. Intenzivně se mu začal věnovat teprve v červenci 2012. Přesto už za několik měsíců zaznamenal první ocenění, když skončil v prestižní americké Annual iPhone Photography Awards na skvělém 7. místě. Koncem loňského roku potom vyhrál a získal hlavní cenu v soutěži pořádané magazínem iPhonefoto s názvem MR. FOTOSTREAM.

rozhovor_mrfotostream_6

Jaké byly tvé první dojmy z výhry v naší soutěži Mr. Fotostream?

Velká radost a zároveň pocit odměny za čas, který jsem v poslední době iPhone fotografii věnoval.

S jakým modelem iPhonu pracuješ?

Začínal jsem s iPhone 4S, v současné době mám „pětku“.

Nejčastěji používané fotoaplikace?

Čím dál více sázím na Hipstamatic a Oggl. Zvlášť poslední upgrade Oggl mě hodně oslovil a kultovní magazín Snap od tvůrců obou těchto aplikací doslova zbožňuji. Z dalších jsou to MonoPix a PureShot.

Vybavuješ si svůj první snímek mobilem?

Přiznám se, že si nevzpomenu. Ale určitě byl pořízený Nokií v době, kdy ještě žádný iPhone neexistoval.

Od kdy používáš Instagram, jsi i na jiných obrázkových sociálních sítích?

Zhruba od června 2012. Dozvěděl jsem se o něm vlastně náhodou v jednom rozhovoru s Jardou Homolkou, který psal, že je to jeho oblíbená app. Nedávno jsem začal publikovat i na EyeEm, kam dávám jen snímky určené pro výstavy a osobní prezentaci. A pochopitelně zmiňovanou síť Oggl od Hipstamatic.

Nejoblíbenější téma?

V současné době mě hodně baví street fotografie. Zaznamenat život a momenty na ulici je opravdu fascinující. Vyfotit skutečně zajímavý snímek v tomto žánru není vůbec lehká záležitost. Chce to jistý cit pro situaci, někdy štěstí být ve správný okamžik na správném místě. Začínám o focení více přemýšlet. Jak říkal fotograf Henri Cartier-Bresson:  „Je třeba dívat se kolem sebe, soustředit se a myslet na snímek, protože rozdíl mezi dobrou a špatnou fotografií je mnohdy jen několik milimetrů. Velmi nepatrný, ale zároveň velmi podstatný rozdíl.“

Preferuješ barevnou nebo černobílou fotografii?

Mám to tak 50:50, ale poslední dobou fotím hlavně černobíle.

Máš nějaké vzory?

Ze zahraničí jednoznačně Richard Koci Hernandez, jeho artová street iPhone fotografie je úžasná. Z domácích se mi hodně líbí fotky od Alžběty Jungrové, Jana Šibíka a Tomáše Tesaře. Určitě nesleduji jen jeden styl, mám rád různorodost. Někdy mě hodně osloví i iPhone Art. Nedávno jsem byl v pražské Leica Gallery na výstavě Elliota Erwitta. Jeho práce mě doslova uchvátila. Jednoduchost, vtip, nápaditost je určitě směr, kterým bych se chtěl v budoucnu v iPhone fotografii vydat.

Kolika fotosoutěží ses zúčastnil?

Zatím jen dvou, první byla iPhone Photography Awards 2013, kde jsem skončil na 7.místě. A pak MR.FOTOSTREAM 2013, kde jsem vyhrál.

rozhovor_mrfotostream_3

Snímek oceněný 7. místem v 6th Annual iPhone Photography Awards.

Už jsi fotografie vystavoval, případně publikoval jinde, než „jen“ na sítích?

Pár mých iPhone fotografií bude na jaře k vidění v jedné galerii ve čtvrti Soho v New Yorku. V jednání jsem ještě s menší galerií v Londýně. Jednu z mých fotografií publikoval magazín Snap, druhá se objevila v The Daily Telegraph.
Prozradíš postup, jak jsi editoval vítězný snímek v soutěži MR. FOTOSTREAM?

Vyfotil jsem ho aplikací Hipstamatic a editoval v iPadu pomocí app Snapseed, kde jsem použil Grunge styl. Udělal jsem dvě verze a ty pak spojil pomocí app FrameMagic. Celá úprava trvala asi hodinu.

rozhovor_gorsky_viteznefoto

 Vítězná fotografie v soutěži magazínu iPhonefoto.cz MR. FOTOSTREAM.

TIP: Odkazy na Instagram a Eyeem profily Luboše „Gorsky“ Jančího.