Olloclip Active Lens Set pro iPhone 7/7 Plus – je libo 4x optické přiblížení? (recenze)

Chvalitebné

8 Design
10 Kvalita zpracování
6 Využití
6 Váha a rozměry
5 Cena
7

Společnost Olloclip patří mezi lídry v příslušenství, co se alespoň přídavných objektivů k mobilním telefonům týče. Jaká je sada Active Lens Set pro iPhony 7 a 7 Plus?

Nedávno jsme vám přinesli recenzi pravděpodobně nejpopulárnější sady Core Lens Set, která poskytuje širokoúhlý objektiv, rybí oko a 15x makro. Active Lens Set vám poskytne kombinaci 2x teleobjektivu a širokoúhlého objektivu se záběrem scény 155°. Ten má tedy ještě o 35° větší záběr než ten v sadě Core Lens Set a blíží se už spíše k rybímu oku, které má záběr celých 180°. Active Lens Set je ale jiná káva a dalo by se říci, že se hodí spíše fajnšmekrům, než běžným uživatelům.

Díky bohatým zkušenostem, které konstruktéři společnosti Olloclip sbírají již od dob iPhonu 4, mohou jejich předsádky neustále zdokonalovat. Generace pro iPhony 7 se sice hodně podobá té pro šestky, ve skutečnosti je ale úplně jiná.

 

Kompletně se totiž změnila konstrukce těla a uchycení na telefon. Sady pro iPhony 7 jsou ale shodné, takže jak Core Lens Set tak Active Lens Set mají konstrukci těla i předsádek totožnou. O produktech značky Olloclip toho na iPhonefotu bylo psáno již hodně. Může za to ten fakt, že společnost neustále vyvíjí nové produkty, a to nejen ty v oblasti optiky.

 

Jako vejce vejci

Balení sady Active Lens je opět bohaté. Vyjma dua předsádek zde naleznete dvě těla pro jejich uchycení na telefon a to v obou velikostech – jak pro iPhone 7, tak pro iPhone 7 Plus. Pro obě varianty se zde nacházejí i varianty držáku Pedant Stand, tentokrát jsou však vyvedeny v průhledném plastu. I tyto jdou rozložit na miniaturní stativ. Přítomny jsou i dvě záslepky, praktická karabina, čistící hadřík a propagační materiály s návodem použití, které je přece jen trochu složitější, než tomu bylo v předchozích variantách.

Uchycení předsádek v těle produktu je sice řešeno zcela jiným, ale pro sedmičky shodným, způsobem, který se nazývá Connect Lens. Vlastníte-li již sadu Core Lens Set, můžete jednotlivé čočky mezi sebou kombinovat a vytvořit si tak oblíbenou sadu, aniž byste s sebou museli nosit ty ostatní.

Navíc můžete obě předsádky kombinovat na všech kamerách vašeho telefonu, nezávisle na tom, jestli vlastníte jeho menší nebo větší variantu. Předsádky jdou totiž vyndat, otočit, vyměnit, a to čistě jen dle vašeho přání. Vše zajišťují dva čepy, jezdec a pružina, přičemž samotná manipulace je maximálně jednoduchá.

Kdyby vám některý prostor zůstal nevyužit, je třeba použít plastovou záslepku, jinak byste nemuseli tělo zcela přesně ustavit. iPhone 7 Plus už 2x optickým přiblížením disponuje, pokud jej tedy chcete dostat i do menšího modelu, může vám být Active Lens ideální. Ale také nemusí. Má totiž své limity.

 


 

Společnost Olloclip sídlí na Huntington Beach v prosluněném státě Kalifornia v USA. Produkty značky se honosí označením MADE IN USA, protože jsou v USA vyráběny a to i v maximální míře i z místních zdrojů. Olloclip už se nesoustředí jen na optiku, ale vyrábí i kryty a gripy pro mobilní telefony.


 

 

Použití s iPhonem 7 Plus

Díky objemu těla předsádky nejde zapnout přisvětlující diodu, což by stejně vzhledem k jejímu použití bylo kontraproduktivní. Pokud pak chcete kombinovat teleobjektiv v s druhou čočkou iPhonu 7 Plus, která poskytuje 2x přiblížení, musíte využít aplikací třetích stran. Jestliže u Core Lens sady tolik nevadí, že vám tělo předsádky zakrývá displej, tady to pocítíte o poznání více.

Je to proto, že je víceméně vždy nutné se i v dané aplikaci přepnout na teleobjektiv. Vývojáři od sebe asi opisovali, protože skoro všichni tento přepínač dávají na horní stranu displeje, právě přes kterou předsádka tak nešikovně přečnívá. Musíte ji tedy vždy posunout, navolit objektiv a opětovně ji nasadit.  Zkoušel jsem tituly ProCam i Camera+, nakonec jsem stejně zůstal u své oblíbené aplikace Manual. V ní jsou také fotografované všechny ukázkové snímky.

Přepínat mezi objektivy se musíte proto, že ve většině případů iPhone 7 Plus kombinuje snímky z obou čoček (vysvětlení zde). Při použití předsádky máte ale druhý objektiv zakrytý, takže na displeji vidíte jen černo. Proto také s předsádkami Olloclip nemůžete využít portrétového režimu. A ostatně ani ovládat režim HDR a aktivovat Live Photos. Toto se vývojářům opravdu příliš nepovedlo. Co se povedlo, ale je, že Active Lens Set můžete také používat, i když máte na displeji krycí sklo a to až do jeho tloušťky 0,5 mm.

 

2x + 2x = 4x

Největším tahákem sady je, že pokud ji použijete s teleobjektivem iPhonu 7 Plus, dostanete výsledný čtyřnásobný optický zoom. Ano, to sice ano, ale musíte počítat s tím, že nic není tak růžové, jak se zdá. Díky razantnímu zvětšení ohniska má telefon problém s ostřením. Na nekonečno zaostřit nedokáže (viz první ukázkové snímky), a proto, aby byl snímek ostrý, musíte být v ideální vzdálenosti.

Active lens set

Tím se ale zase značně limituje jeho použití, protože takovou vzdálenost vychytat není úplně jednoduché. Navíc i v tomto případě se dočkáte neduhu v podání rozostřených stran fotografie. Olloclip to ale dává k dobru, protože to popisuje jako efekt Depth of field. Jestli to tedy spíše uvítáte, dobře pro vás.

Optické přiblížení předsádky samozřejmě můžete použít i s širokoúhlým objektivem iPhonu a to i toho bez přídomku Plus. S ním jsou výsledky rozhodně příznivější. Strany rozostřuje i širokoúhlý objektiv sady, protože deformace zakřivením je v těchto místech už značná. Pokud ale nejste příznivci rybího oka, ale zároveň chcete ze scény dostat co nejvíc, je to ideální řešení, protože snímek není nijak oříznutý.

 

Pro specifické použití

Sada Active Lens je také vhodná pro použití videozáznamu, kde dáte možnostem vašeho iPhonu zcela jiný rozměr. Nepočítejte ale s tím, že s ní budete střílet jednu fotografii za druhou. Je to o hraní si a hledání ideální vzdálenosti a koneckonců i vhodné scény. Když jsem Core Lens Set doporučoval opravdu každému mobilnímu fotografovi, tady tak udělat nemohu a je na zvážení každého, jestli mu ta investice vysokých čtyř tisíc do tohoto příslušenství stojí.

 


 

Ukázkové fotografie jsou bez jakékoli editace. Někdy bylo ostřeno dotknutím se bodu na displeji, maximálně byla upravena expozice, to však ještě před pořízením snímku. Při použití teleobjektivu na druhé čočce iPhonu 7 Plus bylo fotografováno aplikací Manual. Pro potřeby webu byly fotografie komprimovány. Pro jejich plný náhled si je stáhněte ZDE:

První snímek je pořízený bez předsádky, druhý je focený teleobjektivem iPhonu 7 Plus a třetí je kombinací obou teleobjektivů.

Active lens set Olloclip 1 2x Olloclip 1 4x

Active lens set Olloclip 3 2x Active lens set

 

První snímek je pořízený bez předsádky, druhý je focený teleobjektivem iPhonu 7 Plus, třetí je kombinací obou teleobjektivů a čtvrtý snímek je pořízený širokoúhlým objektivem.

Olloclip 2 1x Olloclip 2 2x

Active lens set
Bez použití stativu je snímek z kombinace teleobjektivů ještě o to horší.

Olloclip 2 wide

Olloclip 4 1x Olloclip 4 2x

Active lens set
Když je objekt v ideální vzdálenosti, je střed snímku ostrý.

Olloclip 4 wide

Olloclip 6 1x Olloclip 6 2x Olloclip 6 4x Active lens set

 

První snímek je focený teleobjektivem iPhonu 7 Plus, druhý je kombinací obou teleobjektivů a třetí snímek je pořízený širokoúhlým objektivem.

Active lens set Olloclip 5 4x Olloclip 5 wide

 

První snímek je focený teleobjektivem iPhonu 7 Plus, druhý pak širokoúhlým objektivem iPhonu 7 Plus s 2x teleobjektivem Olloclipu.

Active lens set Olloclip 8 široko 2x

Olloclip 9 2x Olloclip 9 široko 2x

První snímek je focený pouze teleobjektivem iPhonu 7 Plus, druhý pak širokoúhlým objektivem iPhonu 7 Plus s 2x teleobjektivem Olloclipu. Třetí snímek je kombinací širokoúhlých objektivů.

Olloclip 10 2x Olloclip 10 široko 2x Olloclip 10 wide

První snímek je focený širokoúhlým objektivem iPhonu 7 Plus s 2x teleobjektivem Olloclipu, druhý je kombinací širokoúhlých objektivů.

Active lens set Olloclip 13

Active lens set Olloclip 15

Oba objektivy můžete použít i s Facetime kamerou. První snímek je pořízený bez předsádky, druhý 2x teleobjektivem a třetí širokoúhlým objektivem.

Active lens set Olloclip 11 B 2x Olloclip 11 C wide


 

Chcete si Olloclip sadu Active Lens Set vyzkoušet i na svém iPhonu a nějaké snímky s ní pořídit? Přijďte na iPhonefoto workshop o mobilní fotografii, kde vám jej předvedeme a k půjčení poskytneme (nutno domluvit se dopředu).

 

Plusy:

  • Možnost variability
  • Použití i s krycím sklem displeje
  • Velkorysý obsah balení

Mínusy:

  • Tělo zakrývá část displeje
  • Teleobjektiv maže strany
  • Vysoká cena

 

Za poskytnutí produktu děkujeme společnosti Olloclip.

Název: iPhone 7 Active Lens Set

Cena: 149,99 €

Parametry: předsádky: širokoúhlý objektiv se záběrem 155°, 2x teleobjektiv (2x optické přiblížení); možnost použití s ochranou displeje do 0,5 mm; speciální Connect Lens systém, neumožňuje použití přisvětlující diody

Kompatibilita: iPhone 7, iPhone 7 Plus

Rozměry: výška: 30,5 mm; šířka: 63,5 mm, hloubka: 45,7 mm; hmotnost: 53,9 g