Olloclip Core Lens Set pro iPhone 7/7 Plus je povinná výbava mobilního fotografa (recenze)

Výborný

8 Design
10 Kvalita zpracování
10 Využití
9 Váha a rozměry
6 Cena
8.6

Společnost Olloclip patří mezi lídry v příslušenství, co se alespoň přídavných objektivů k mobilním telefonům týče. Jaká je sada Core Lens Set pro iPhony 7?

Díky bohatým zkušenostem, které konstruktéři společnosti Olloclip sbírají již od dob iPhonu 4, mohou jejich předsádky neustále zdokonalovat. Generace pro iPhony 7 se sice hodně podobá té pro šestky, ve skutečnosti je ale úplně jiná. Kompletně se totiž změnila konstrukce těla, uchycení na telefon, a je značně rozšířený i samotný obsah balení. Jo, a také narostla cena.

O produktech značky Olloclip toho na iPhonefotu bylo psáno již hodně a můžeme vám slíbit, že ještě hodně napsáno bude. Může za to ten fakt, že společnost neustále vyvíjí nové produkty, a to nejen v oblasti optiky. Nyní však máme k testu produkt nejžádanější – nejuniverzálnější sadu Olloclipu 3-in-1, jež je nově pojmenovanou jako Core Lens Set a je použitelná s iPhony 7 a 7 Plus.

 

Za hodně peněz hodně výbavy

Produkty Olloclipu nepatří mezi nejlevnější, za své peníze ale dostanete prémiovou kvalitu a bohatý obsah balení. V případě Core Lens Set tak nezískáte jen sadu předsádek. Naleznete v ní tělo pro iPhone 7, druhé pro jeho větší variantu, stejně jako 2x Pedant Stand dle potřebné velikosti, které můžete využít jako ministativ, ale hlavně samozřejmě jako výstelku samotného těla. Přítomny jsou i dvě záslepky, praktická karabina, čistící hadřík a několik propagačních materiálů.

Uchycení předsádek v těle produktu je nově řešeno zcela jiným způsobem. Do teď se jednalo o jeho pevnou součást, avšak s modelem pro iPhony 7 přichází na řadu univerzálnost, kterou využijete zejména při fotografování teleobjektivem iPhonu 7 Plus, nebo pokud si chcete kombinovat různé sady. Kdyby vám některý prostor zůstal nevyužit, je třeba použít plastovou záslepku, jinak byste nemuseli tělo zcela přesně ustavit.

Systém Connect Lens vám umožní kombinovat objektivy z různých sad. Můžete si tím vytvořit naprosto ideální sadu šitou vám přímo na míru.


Společnost Olloclip sídlí na Huntington Beach v prosluněném státě Kalifornia v USA. Produkty značky se honosí označením MADE IN USA, protože jsou v USA vyráběny a to i v maximální míře i z místních zdrojů. Olloclip už se nesoustředí jen na optiku, ale vyrábí i kryty a gripy pro mobilní telefony.


 

Předsádky totiž lze vyndat, otočit, vyměnit, čistě jen dle vašeho přání. Vše zajišťují dva čepy, jezdec a pružina. Manipulace je maximálně jednoduchá a pochopíte ji i bez studování přiloženého návodu. Ani s Olloclipem pro iPhony 7 nelze použít přisvětlující diodu (navíc díky zakrytí senzoru nemůžete s Olloclipem na telefonu diodu ani zapnout), a chcete-li použít teleobjektiv, musíte použít aplikace třetích stran.

Core Lens Set

Je tomu proto, protože ve většině případů iPhone 7 Plus kombinuje snímky z obou čoček (vysvětlení najdete v recenzi telefonu iPhone 7 Plus). Při použití předsádky máte ale druhý objektiv zakrytý. Portrétového režimu si tedy neužijete vůbec, optického přiblížení pak můžete využít třeba v aplikaci Manual.

 

Starý známý v novém kabátku

Konstrukce se liší ještě dvěma faktory. Díky dělené části můžete předsádku použít, i pokud máte na displeji nalepené ochranné sklo, které není silnější jak 0,5 milimetru. To je pozitivní. Co pozitivní není, je, že díky nárůstu rozměrů vám tělo překrývá displej a vy tak nemůžete ovládat některé funkce v rozhraní aplikace Fotoaparát. Jedná se o zapnutí režimu HDR, aktivace Live Photos a časovače spouště.

Díky dvěma velikostem těla také odpadlo jeho přesouvání při použití z iSight na FaceTime kameru. Předsádku tak máte vždy nastavenou na tu kameru, na kterou potřebujete. Ta se i nadále používá stejně, stačí ji jen nasunout z horní strany telefonu. Vždy se ustaví zcela přesně. Díky měkkému plastu váš telefon nepoškrábe, i pokud vlastníte temně černou barevnou variantu.

Díky dvěma velikostem těla odpadlo jeho přesouvání při použití mezi hlavní a přední kamerou.

Sada vám nabízí tři objektivy – čtyřvrstvý širokoúhlý objektiv se záběrem 120°, rybí oko se záběrem 180°, po jehož odšroubování získáte 15x makro s ostřením od 12 milimetrů. Olloclip se poučil z předchozích nezdarů a udělal sadu, která je lepší než všechny předchozí generace. Pokud jste tedy vždy váhali, zda si Olloclip pořídit, teď už k tomu nemáte důvod.

Širokoúhlý objektiv totiž vždy mazal strany tak, že měl ostrý jen střed snímku, a tedy to, o co pojmul víc ze scény, stejně poskytl v nevalné kvalitě (vyjma videozáznamu). Tento neduh nyní odpadl a ostrý je celý snímek. Rybímu oku vždy chyběly tři strany, protože nebylo dobře vystředěné. To nyní také odpadlo, protože objektiv vám rovnoměrně uřízne jen horní a spodní stranu, přičemž pravá i levá strana snímku má stejný výřez.

15x makro objektiv zůstal stejně dobrý/špatný. Prakticky mu není co vytknout, vyjma toho, že pokud chcete fotografovat cokoli živého, prostě vám to ze záběru uteče dříve, než stisknete spoušť. To však není chyba produktu jako takového. Stabilizace je zde třeba víc než kde jinde.

 

Dozajista nejlepší Olloclip

Je to evidentní. Díky univerzálnosti, možnosti použít předsádku, i pokud máte na displeji nalepené ochranné sklo a zdokonalení kvality jak širokoúhlého, tak objektivu rybí oko, se jedná o nejlepší Olloclip, který kdy Olloclip vyrobil. 120 € za tuto srandu sice není málo, ale vynaložená částka vám za tu zábavu bude stát.

Škoda, že je zatím jen ve fádní černé barevné variantě a že mu nabyly rozměry natolik, že mírně zasahuje do displeje. Celkové hodnocení tak sráží hlavně jeho cena. Budiž vám za dostiučinění alespoň to, že se jedná o produkt vyrobený v USA a že nekupujete si žádný čínský šmejd.


 

Ukázkové fotografie jsou bez jakékoli editace. Někdy bylo ostřeno dotknutím se bodu na displeji, maximálně byla upravena expozice, to však ještě před pořízením snímku. Pro potřeby webu byly fotografie komprimovány. Pro jejich plný náhled si je stáhněte ZDE:

První snímek je vždy pořízený bez předsádky, druhý je focený širokoúhlým objektivem a třetí objektivem rybí oko:

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

 

15x makro objektiv:

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

Core Lens Set

 

Všechny objektivy můžete použít i s Facetime kamerou, u makra to však pozbývá smyslu. První snímek je pořízený širokoúhlým objektivem, druhý rybím okem:

Core Lens Set

Core Lens Set


Chcete si Olloclip sadu Core Lens Set vyzkoušet i na svém iPhonu a nějaké snímky s ní pořídit? Přijďte na iPhonefoto workshop o mobilní fotografii, kde vám jej předvedeme a k půjčení poskytneme (nutno domluvit dopředu). 

Plusy:

  • Možnost variability
  • Použití i s krycím sklem displeje
  • Širokoúhlý objektiv nemaže strany
  • Rybí oko řeže jen horní a dolní stranu
  • Velkorysý obsah balení

Mínusy:

  • Tělo zakrývá část displeje
  • Vyšší cena

 

Za poskytnutí produktu děkujeme společnosti Olloclip.

Název: iPhone 7 Core Lens Set

Cena: 119,99 €

Parametry: předsádky: čtyřvrstvý širokoúhlý objektiv se záběrem 120°, rybí oko se záběrem 180°, 15x makro s ostřením od 12mm; možnost použití s ochranou displeje do 0,5 mm; speciální Connect Lens systém, neumožňuje použití přisvětlující diody

Kompatibilita: iPhone 7, iPhone 7 Plus

Rozměry: výška: 27,9 mm; šířka: 63,5 mm, hloubka: 45,7 mm; hmotnost: 34 g